NA SLOVÁCH ZÁLEŽÍ - HOVORME O NÚTENEJ MIGRÁCII A KLIMATICKEJ SPRAVODLIVOSTI

Médiá, politici i široká verejnosť hovoria často o vysídlených ľuďoch ako o 'utečeneckej kríze'. Takýto spôsob informovania o nútenej migrácii však vopred pre západné krajiny predpokladá 'krízu'. Skutočnú krízu to ale znamená pre tie a tých, ktorí museli odísť zo svojich domov pre vojnové konflikty, rozvojové politiky či projekty, no najmä pre stupňujúcu sa klimatckú krízu.

Platí to najmä v oblastiach, v ktorých politické, hospodárske a sociálne sily znižujú schopnosť adaptácie na meniaci sa svet. Schopnosť mnohých krajín podporovať svoje obyvateľstvo bude oslabená a zvýši sa tak miera migrácie na celom svete.

Globálne trendy predpovedajú, že napríklad v dôsledku stúpajúcej hladiny morí bude každoročnými záplavami ohrozených do roku 2050 približne 300 miliónov ľudí.

Len za minulý rok bolo vysídlených 70,8 milióna ľudí, v porovnaní s predchádzajúcim rokom to bol nárast o 2,3 milióna. Podľa štatistických informácií UNHCR sme svedkami doteraz najvyššej zaznamenanej úrovne vysídlenia ľudí.

1 zo 108 ľudí na celom svete je buď žiadateľom o azyl, vnútorne vysídleným človekom alebo utečencom.

Aby milióny ľudí neumierali v dôsledku klimatickej krízy a pre xenofóbne názory súvisiace s diskurzívnym uchopením svetových vodcov na to, kto má právo na pohyb a kto nie, je dôležité konať už dnes a usilovať sa o spravodlivé riešenie zmeny klímy.

Politické diskusie o (nútenej) migrácii a bezpečnosti hraníc už ďalej nebudú môcť prebiehať oddelene od klimatickej spravodlivosti.

Responsive Image